Autoservis Infolinka

0907 580 515

Autofólie Infolinka

0915 461 324

Digitálna geometria


Venovať pozornosť geometrii sa oplatí

Ukážte pneumatiku auta a dozviete sa, aký máte podvozok. Zlá geometria podvozka spôsobuje nerovnomerné opotrebovanie pneumatík a zhoršenie jazdných vlastností. Nastavenie stojí minimálne dvadsať eur.

Krivá stopa napovie

Trafiť predným kolesom veľkú jamu nie je v jarnom období nič výnimočné. V závislosti od situácie to prežijú pneumatiky aj disky bez následkov. Ostáva však nepoškodená geometria podvozka? K zmene geometrie môže prísť zrazu veľkým rázom alebo postupne, pôsobením zlého povrchu ciest, únavou materiálu aj vibrovaním nevyvážených kolies. Používanie auta sa časom určite prejaví zmenou uhla odklonu kolies a zbiehavosti.

Zlá geometria sa môže prejaviť časom a to nerovnomerne opotrebovanými pneumatikami. „Vo väčšine prípadov trpia okraje, takzvané ramená pneumatík,“

Výrazne poškodená geometria sa prejaví okamžite, ťahaním auta do strany, keď je volant rovno. Zlá geometria nevplýva iba na opotrebovanie pneumatík, ale najmä na jazdné vlastnosti auta v zákrutách a počas brzdenia. U starých áut je nastavenie podvozka otázkou bezpečnosti.

Krivá stopa napovie

Ak musí šofér potočiť volant, aby šlo auto rovno, podvozok nie je v poriadku. „Keď jazdíte na aute každý deň, stopercentne si všimnete, že auto nejde rovno a ťahá do strany,“. Laicky si možno potvrdiť zlú geometriu namontovaním zadných pneumatík na prednú nápravu.

Ak aj vtedy ide auto doboku, určite je zlá geometria. Nastavenie podvozka neskúšajte na krivom asfalte s vyjazdenými koľajami, pretože tam ide aj auto s dobrým podvozkom krivo.

Nové tlmiče potrebujú nastavenie

Pri výmene tlmičov počítajte tiež s nastavením geometrie podvozka. Týka sa to najmä výmeny klasických tlmičov za športové, ale tiež bežnej výmeny, pretože osadením nových tlmičov sa mení odklon a tým zbiehavosť kolies. „Cieľom je dosiahnuť hodnoty čo najbližšie k originálnemu nastaveniu,“.

Podložky nepotrebujú nastavenie

Čím väčšie nároky má majiteľ na jazdné vlastnosti auta, tým v lepšom stave by mal byť podvozok. To si treba uvedomiť pri montáži športového podvozka alebo rozširovaní podložkami pod kolesá. „Ak používate výrobcom auta a zákonom schválené podložky do dvoch centimetrov netreba zvlášť meniť geometriu,“.